+90 0533 293 85 25

Duyular Arası Entegrasyon


Duyusal Bütünleme Bozukluğu olan çocuklar, duyularından (dokunma, hareket, koklama, tat, görme ve işitme)aldıkları bilgileri zihinsel olarak işleyemezler ve bu bilgilere uygun tepkiler veremezler. Bu çocukların tipik olarak bir ya da daha fazla duyusu uyaranlara aşırı yüksek ya da çok düşük tepki verir. Duyusal bütünleme bozuklukları çocuğun gelişim ve davranışlarına bağlı olarak sorunlara yol açabilir.


Kimlerin Duyusal Bütünleme Bozukluğu Vardır?
Otizm ve diğer gelişimsel sorunları olan çocukların çoğunlukla duyusal bütünleme sorunları olur. Bununla birlikte duyusal bütünleme sorunları erken doğum, beyin hasarı, öğrenme güçlükleri ve diğer sorunlarla ilişkili olabilir.


Duyusal Bütünleme Bozukluğu Nedir?
Duyusal Bütünleme Bozukluğunun gerçek nedeni tam olarak bilinmiyor. Genellikle, otistik, Asperger's sendromlu ve diğer gelişimsel gerilikleri olan bireylerde duyusal bütünleme sorunları da gözlenir. Bir çok araştırma otistik bireylerin düzensiz beyin fonksiyonları olduğunu kaydeder. Son araştırmalar genetik geçişler olduğuna da işaret etmektedir.


Belirtileri Nedir?
Bu çocuklar dış dünyadan aldıkları duyusal uyarıları tam olarak işleyemezler. Mesela:
Sürekli hareketli olabilir ya da kolayca yorulabilir.
İki nokta arasında sürekli gidip gelebilir.
Dokunulmaktan rahatsız olur.
Bazı yemekleri yemeyi çiğneme sırasında bıraktığı tat yüzünden reddedebilir.
Kokulara karşı aşırı duyarlı olabilir.
Bazı dokumalara karşı aşırı hassas olabilir ve ancak yumuşak ya da kendi hoşuna giden elbiseler giyebilir.
Ellerinin kirlenmesinden hoşlanmaz.
Kayma ve sallanma gibi hareketlerden rahatsız olabilir, yokuş aşağı inmekten hoşlanmayabilir.
Tırmanmayı öğrenmekte, merdiven çıkmakta veya asansöre binmekte zorlanabilir.
Egzersizden sonra rahatlamakta zorlanabilir.
Sürekli atlar, zıplar ve döner.
Vücut dengesini kaybedebilir.
Duruşu sorunlu olabilir.
Düğme gibi küçük objeleri kavramakta zorlanır.
Seslere karşı aşırı duyarlıdır. Elektrikli süpürge, çim makinesi, saç kurutma makinesi ve siren seslerinden çok rahatsız olur.
Oyunlara yeni şeyler ekleyemez; aynı oyuncakla hep aynı şekilde ve defalarca oynar ya da sadece TV yada video seyretmeyi tercih eder.


Nasıl Teşhis Edilir?
Çoğunlukla bir fizyoterapist tarafından duyusal uyaranlara karşı tepkileri, beden duruşu, dengesi, koordinasyonu ve göz hareketleri değerlendirilir.


Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavide çocuğun duyusal uyaranlara odaklanması sağlanır. Terapist belirli duyusal uyaranlara doğru tepki vermesi konusunda çocuğu eğitir. Bu konuda hayli değişik ve giderek gelişen terapi seçenekleri vardır.