+90 0533 293 85 25

Mental Reterdasyon


Mental Reterdasyon; bireyin normal yasitlarindan zihinsel olarak geri kalmasi
durumudur.

  • Normal entellektüel fonksiyon, IQ=100
  • Hafif mental reterdasyon, IQ=55-70 (eğitilebilir)
  • Orta derecede reterdasyon, IQ=40-55 (öğretilebilir)
  • Ağır mental reterdasyon, IQ=25-40 (bazılarına öğretmek mümkün)
  • İleri derecede mental reterdayon, IQ=25’den az (total bakım gerektirir)


Hafif Mental Reterdasyon: IQ puanları 70 ile 50 – 55 arasında olan çocuklardır. Eğitilebilir olarak tanımlanır. Genel mental reterde evreninin %85 ini oluşturan bu grup ileri yaşlara kadar fark edilemeyebilir. Okul çağında akademik çalışmalarda çocuğun mental reterde olduğu görülebilir. Özel eğitimle ilkokulu bitirebilirler. Çoğu becerisini, toplumsal ve konuşma yeteneklerini okul öncesi yıllarda kazanabilirler. Motor bozuklukları ya yoktur ya da çok azdır. Toplumsal ve mesleki yetenekleri erişkin yaşlarda gelişebilse bile, olağan dışı alışmadıkları bir sıkıntı ile karşılaştıklarında desteğe gereksinimleri olur. Eğer uygun destek sağlanırsa toplumsal sıkıntı çekmeden yaşarlar. ( Tüzün, 2000)



Orta Mental Reterdasyon: IQ puanları 50 – 55 ile 35 – 40 arasında olan çocuklardır. Eğitilebilir bir grup olarak tanımlanır. Özel eğitim ile ikinci sınıf düzeyine kadar okuma yazma veya saymayı öğrenebilirler. Genel Mental reterde evreninin %10 unu oluştururlar. İleri yaşlarda bazı kuralları öğrenip uygulamakta zorluklar yaşayabilirler. Beceri istemeyen işlerde çalışabilirler. Bakıldığında yaşam boyu denetim gerekebilir. ( Tüzün, 2000)



Ağır Mental Reterdasyon: IQ puanları 35 – 40 ile 20 – 25 arasında olan çocuklardır. Sadece temel bakım yönünden eğitilebilen bir gruptur. Genel Mental reterde evreninin %3 – 4 ünü oluştururlar. Genel olarak yaşam boyu başkalarının bakımına ihtiyaç duyarlar. Bazıları konuşmayı öğrenebilirler. Okul öncesi eğitimden yararlanabilirler. Doğum anında veya doğum sonrası ilk günlerde fark edilebilirler. Organik etmenlerden kaynaklanır.


İleri Ağır Mental Reterdasyon: İQ puanları 20 nin altındadır. Basit yönergeler ve açıklamaları güçlükle anlayabilirler. Nörolojik sorunları, duyu ve motor işlev bozuklukları dolayısıyla hayat boyu yemeleri, içmeleri, temizlikleri başkaları tarafından yaptırılır.